
Запобігання шкідливим звичкам та роль батьків у розвитку стійкої потреби дітей щодо здорового способу життя
Підліток ще погано знає навколишній світ і самого себе. Він поспішає жити, увійти у світ дорослих людей, все хоче спробувати, про все скласти власну думку. Якщо ж до цього додати чимало нових проблем, перші розчарування та драми, то можна зрозуміти, чому саме підлітки такі схильні до шкідливих звичок.
Результати опитувань школярів, які мають шкідливі звички, дозволили скласти рейтинг причин, що, на думку самих підлітків, відіграли найважливішу роль у прийнятті ними згубного рішення:
Бажання походити на своїх друзів, знайомих, відповідати своїй групі однолітків.
Бажання відчути нові приємні відчуття, про які так багато розповідають знайомі.
Цікавість, прагнення випробувати себе у новій, майже екстремальній ситуації.
Вплив авторитетної для підлітка людини.
Прагнення демонстративного протесту.
Таким чином, найбільш дієвою причиною залучення підлітків до шкідливих звичок є бажання походити на своїх друзів та знайомих, відповідати вподобанням свого оточення. Але перед очима підлітків завжди присутній приклад батьків, які або зловживають шкідливими звичками, або дотримуються здорового способу життя.
Існують дві головні причини, через які батьки ухиляються від розмов з дитиною про тютюн та алкоголь:
Батьки вважають, що не мають права говорити про це, адже самі палять або вживають алкоголь.
Батьки не вважають за необхідне торкатись цієї проблеми, тому що самі не палять і не вживають алкоголь та гадають, що їхнього прикладу для дитини достатньо.
Однак, чим більш відвертими будете ви, тим простіше буде вашій дитині зрозуміти те, що ви говорите. Наприклад, ви можете сказати, що добре розумієте шкоду паління, але самі не в змозі позбутися цієї звички. Якщо у вашій родині ніхто не палить і не п’є, то ви подаєте гарний приклад. Проте позитивна атмосфера в родині сама по собі не виховує в дитині протидію зовнішньому впливу. Тож навіть у цьому випадку підлітку потрібна батьківська порада.
Передусім визначте, що ви хочете донести до свідомості дитини, яку думку сформувати. Метою вашої розмови є не відгородити дитину від зіткнення зі шкідливими звичками, а навчити її приймати розумні рішення та займати правильну й відповідальну позицію.
Підліток повинен навчитися казати «ні» тому, хто пропонує йому щось погане. Тому ви маєте виявляти інтерес до того, чим займаються друзі вашої дитини.
Психологи радять батькам поставити перед собою два завдання:
Сформувати у дитини ставлення до спокуси, уміння дати їй оцінку та сказати собі: «Так, у світі є багато речей, що приносять задоволення. Деякі з них небезпечні, і я зумію побудувати своє життя без них».
Створити умови для об’єднання підлітків навколо позитивних цілей.
✅ Терпимість
✅ Увага
✅ Тактовність і делікатність
✅ Дотримання обіцянок
✅ Уміння поставити себе на місце дитини
✅ Гнучка система контролю, яка підтримує підлітка, а не пригнічує його
Слід вибрати сприятливий момент. Це може бути відпочинок, коли вдасться провести невимушену виховну бесіду, або момент, коли по телевізору показують сцени вживання алкоголю чи наркотиків.
ЗМІ часто створюють привабливі образи людей, які вживають алкоголь чи наркотики. Проте в реальному житті справжніх успіхів досягають ті, хто не курить і не п’є.
Правда полягає в тому, що алкоголь і наркотики:
Притупляють розум
Можуть порушувати координацію рухів
Підштовхують до небезпечної поведінки
Не допомагають вирішити жодної проблеми
Вживання алкоголю чи наркотиків не робить дитину дорослою. Лише час і досвід можуть зробити це. Відсутність залежності від тютюну, алкоголю чи наркотиків допоможе знайти гарних друзів і зайняти бажане становище у суспільстві.
Постарайтеся зрозуміти дитину і показати, що ви її розумієте. Використовуйте метод «віддзеркаленого слухання»: демонструйте увагу, дозволяйте дитині виражати власні почуття, переказуйте її слова.
Уважно стежте за обличчям дитини та її «мовою тіла». Коли слова не відповідають мові тіла, це сигнал, що з дитиною щось негаразд.
Виявляйте підтримку не тільки словами. Це можуть бути посмішка, поплескування по плечу, кивок головою.
Вибирайте відповідний тон голосу. Уникайте сарказму, безапеляційних висловлювань.
Використовуйте схвальні фрази для підтримки розмови. Наприклад: «Оце так!», «Та ну!», «Не може бути!»
Якщо ви підозрюєте, що ваша дитина експериментує з алкоголем або наркотиками, негайно зверніться за допомогою до спеціалістів.
За матеріалами сайту: http://korshiv-zosh.volyn.sch.in.ua/batjkam/zapobigannya_shkidlivim_zvichkam/
Наш сайт знаходиться в процесі розробки. Слідкуйте за оновленнями, адже незабаром ви зможете ознайомитися з повною інформацією про наш ліцей.
Новобогданівський ліцей Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області
Новобогданівський ліцей Радсадівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області
© 2025 Новобогданівський ліцей. Усі права захищено.